o nas

add

Wszystkie rajdy organizujemy dla Was jako Stowarzyszenie Kaszuki Mazuki. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000655649. Siedzibą stowarzyszenia jest miasto Gdańsk, a podstawową jednostką terytorialną na płaszczyźnie działalności – województwo pomorskie. Działalność stowarzyszenia opiera się przede wszystkim na aktywnym uczestnictwie członków we wszystkich podejmowanych pracach i przedsięwzięciach.

KIM JESTEŚMY?
Stowarzyszenie tworzą ludzie, którzy pasjonują się aktywnymi formami spędzania czasu oraz samym Pomorzem pod różnymi jego aspektami (historycznymi, turystycznymi, motoryzacyjnymi, komunikacyjnymi, itp.). Swoją pasję i wiedzę chcemy przekazać innym w ciekawy, mało popularny sposób, organizując regularne i okolicznościowe rajdy turystyczno-nawigacyjne na terenach aglomeracji oraz reszty województwa. Organizacja wzięła się z potrzeby promowania aktywnej formy spędzania czasu przy równoczesnym poznawaniu ciekawych i niekoniecznie znanych miejsc w aglomeracji gdańskiej i na Pomorzu.

NA CZYM POLEGAJĄ RAJDY TURYSTYCZNO-NAWIGACYJNE?
Rajdy to forma spędzania wolnego czasu z użyciem auta, w sposób kreatywny poznając nowe tereny i zapomniane miejsca Pomorza. Takowe rajdy nie są do przejechania na szybkość niczym wyścig, a na konkretny czas mogąc zarazem wykonywać zadania na trasie… A sama trasa rajdu wraz z zadaniami pozostaje nieznana dla uczestników! Celowo, oczywiście – chodzi o rozwinięcie kreatywności, poznanie nowych terenów oraz samych siebie. Jak wygląda dokładnie rajd? Jego przebieg możesz znaleźć na naszej stronie w zakładce „Zasady” – wytłumaczyliśmy tam dokładne instrukcje i opis tego, czego uczestnicy mogą się spodziewać.

KTO MOŻE STARTOWAĆ W RAJDZIE?
W rajdach może wziąć udział każdy, kto ma ochotę poznać tereny Pomorza w nietypowy sposób. W tej formie zabawy potrzebne Ci będzie sprawne auto i jeden kierowca w całej ekipie. Samochód może być zabytkowy albo nowoczesny (zależnie jakim dysponujesz) – najważniejsze, aby był sprawny.

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?
Pierwszym rajdem zorganizowanym od początku do końca przez naszą ekipę był I Rajd Ikarusa we wrześniu 2009r. Po nieprzewidywanym sukcesie tego rajdu, zaczęliśmy organizować kolejne rajdy. Z czasem zyskiwania doświadczenia i rozwijaniu pomysłów, zostało utworzone Stowarzyszenie Kaszuki Mazuki.

DLACZEGO RAJDY MAJĄ TAKIE DZIWNE NAZWY?
Każdy rajd przygotowywany przez Stowarzyszenie ma swój temat przewodni. Swój pierwszy rajd zorganizowaliśmy we wrześniu 2009r., który pod względem historii komunikacji miejskiej w Gdańsku nie było bez znaczenia… W styczniu 2009 r. bezpowrotnie wycofano z eksploatacji gdańskiej komunikacji miejskiej autobusy marki Ikarus, które przez dziesiątki lat królowały na ulicach całej Polski. Choć pojazdy te ustąpiły miejsca nowoczesnemu taborowi, to wciąż wiele osób – mimo niskiego komfortu podróży – wspomina je z sentymentem. Z chęci zachowania pamięci o legendzie dróg i jednoczesnej promocji transportu zbiorowego w Gdańsku i jego rejonów, uznaliśmy nazwę „Rajd Ikarusa” idealną dla naszej imprezy… Szczególnie, że właśnie początki eventu miały miejsce również w 2009 r. Po latach doświadczeń rozszerzyliśmy inicjatywę rajdów, organizując Rajdy na terenach Pomorza. Mając już w zanadrzu Rajd Ikarusa, nazwa nowej serii Rajdów samoistnie przybrała nazwę Autosana – zważywszy, że firma ta pochodzi z Polski, a sam rajd też ma na celu zwrócić uwagę na międzymiastową komunikację publiczną, która była często obsługiwana właśnie Autosanami… Inne rajdy organizujemy rajdy o zmiennej tematyce, jak np. Rajd Końca Świata (przez końce świata województwa), Niepodległy Rajd (związany z niepodległością Polski), Mikołajkowy czy związane z filmami (James Bond oraz Poszukiwany, Poszukiwana!)

DLACZEGO STOWARZYSZENIE NAZYWA SIĘ KASZUKI MAZUKI?
Kilka lat temu, w 2011 roku przygotowując jedną z edycji Rajdu Ikarusa, robiliśmy notatki podczas nocnego objazdu trasy… Było mega ciemno, bujało w samochodzie, więc objazdowy pilot napisał niewyraźnie pytanie. Pytanie, które jak przepisywał na czysto w komputerze przed następnym objazdem, brzmiało nieco inaczej niż miało brzmieć pierwotnie… Miało brzmieć: „Jakie małe dostawcze Suzuki widzisz na wprost? Odp: Carry”. Brzmiało jednak: „Jakie maty dostawcze kaszuki mazuki widzisz na wprost? Odp. Cerny.” Oczywiście nie zabrakło jeszcze komentarza, że „LOL, ale to głupie” i mnóstwa śmiechu. Dobrze, że na jednym objeździe trasy nie poprzestajemy i sprawdziliśmy takie swoje kwiatki… I właśnie ten oto „kwiatek” został nam w pamięci do tego momentu stworzenia naszego stowarzyszenia z naszą autorską nazwą… Także absolutnie nie należy doszukiwać się jakiegokolwiek znaczenia, bo „Kaszuki Mazuki” to absolutny neologizm.


 • NAJBLIŻSZE RAJDY
  terminy rajdów ogłosimy wkrótce

 • MINIONE RAJDY
  19/20 IX 2009 I Rajd Ikarusa
  4/5 IX 2010 II Rajd Ikarusa
  10/11 IX 2011 III Rajd Ikarusa
  14-15 IV 2012 I Rajd Autosana
  15/16 IX 2012 IV Rajd Ikarusa
  27 X 2012 Rajd Końca Świata
  13-14 IV 2013 II Rajd Autosana
  14/15 IX 2013 V Rajd Ikarusa
  16 XI 2013 Niepodległy Rajd
  11-12 IV 2015 III Rajd Autosana
  12/13 IX 2015 VI Rajd Ikarusa
  16-17 IV 2016 IV Rajd Autosana
  24/25 IX 2016 VII Rajd Ikarusa
  8 I 2017 Rajd motoWOŚP
  1-2 IV 2017 V Rajd Autosana
  30 IV 2017 Rajd James Bond
  2/3 IX 2017 VIII Rajd Ikarusa
  9 XII 2017 LastMinute Santa
  6 I 2018 II Rajd motoWOŚP
  14-15 IV 2018 VI Rajd Autosana
  30 VI 2018 Rajd Poszukiwany, Poszukiwana!
  8/9 IX 2018 IX Rajd Ikarusa
  9 XII 2018 II Last Minute Santa
  6 I 2019 III Rajd motoWOŚP
  13-14 IV 2019 VII Rajd Autosana