FAQ - najczęściej zadawane pytania

Nie, wyścigi na naszych rajdach zabronione. Zgodnie z ideą rajdów turystyczno-nawigacyjnych w pierwszej kolejności liczy się precyzja, a zalecane przy niektórych rajdach czasy uwzględniają spokojną jazdę uwzględniającą przestrzeganie zasad ruchu drogowego.

Tak, piloci i reszta ekipy mogą startować bez względu na wiek, a kierowcy wg przepisów określających wiek do posiadania prawa jazdy (zależnie od kategorii pojazdu, którym będą poruszać się na rajdzie).

Tak, może być jedna. Jednak z doświadczenia sugerujemy, by w ekipie był kierowca i pilot, ponieważ jednej osobie ciężko koordynować bezpieczną jazdę z opisem trasy (itinererem) przygotowanym przez organizatorów.

Nie. Do startu w rajdzie turystyczno-nawigacyjnym nie potrzebne są licencje lub pozwolenia.

Tak. Regulamin uwzględnia podstawowe warunki naszych rajdów, aby później nie było niejasności co do przejrzystości ich zasad. Regulamin jest udostępniany razem z formularzem zgłoszeniowym na rajd. Pamiętaj: nieznajomość regulaminu nie zwalnia z jego przestrzegania.

W formularzu zgłoszeniowym są podstawowe dane nt. ekipy, która zgłasza się do rajdu: imię i nazwisko kierowcy oraz pilota, dane techniczne pojazdu (marka i model, rocznik, numery rejestracyjne) oraz kontakt do ekipy (e-mail oraz numer telefonu). Dane wrażliwe są tylko do wglądu organizatorów – nie są udostępniane publicznie.

Nie. Dane z formularza zgłoszeniowego są tylko i wyłącznie dla organizatora (Stowarzyszenia Kaszuki Mazuki) – nie udostępniamy ich.

Pojazd startujący w rajdzie musi spełniać podstawowe warunki techniczne, które są powszechnie weryfikowane podczas przeglądów cyklicznych.

Przede wszystkim dobry humor. Możesz zabrać to, co zapewni Ci personalnie komfort podczas kilkugodzinnej podróży na rajdzie. Standardowo na każdy rajd nocny sugerujemy wziąć latarkę. Jeśli chodzi o inne rzeczy – w przypadku, kiedy będziemy czegoś wymagać, uprzedzimy o tym uczestników.

Rajd zazwyczaj trwa w przedziale czasowym 5-6 godzin, zależnie od rajdu. Konkretny czas przejazdu jest podawany na początku odprawy, by uczestnicy wiedzieli w jakich ramach czasowych mają się zmieścić.

Na naszych rajdach trzymamy się maksymalnie 100 kilometrów na całą trasę. Jeśli trasa wybiega ponad tą długość, informujemy o tym przed rajdem.

Nie ma takiego wieku. Na nasze rajdy zapraszamy pojazdy zabytkowe, jak i pojazdy nowoczesne (także te, które dopiero wyjechały z fabryki).

Należy zapoznać się z zasadami rajdów, które opisaliśmy w zakładce „zasady”, szczególnie jak czytać itinerer i jak należy wypełniać kartę drogową.

Nie. Każda osoba, niezależnie czy zna teren czy nie, powinna bez problemu poradzić sobie z itinererem (opisem trasy) – wystarczy, że będzie uważna w czytaniu itinerera oraz aktywnie uczestniczyć w trakcie rajdu.